Przedświąteczne spotkanie 12 grudnia 2016 roku

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia AD 2016 w Domu Kultury przy ul. Marcina 2 odbyło się spotkanie zorganizowane dla mieszkańców wszystkich pięciu osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej Wspólny Dom w Szczecinie. Wzięło w nim udział niemal pół setki spółdzielców.

Boże Narodzenie i idący w ślad za nim Nowy Rok to wspaniała okazja nie tylko dla podsumowań, ale także dla nowych początków. Tym razem początek jest zarazem kontynuacją, bowiem „opłatkowe” spotkanie było kolejnym – z cyklu „Złoty Rok”. Dlatego właśnie, rozpoczynając to spotkanie krótko podsumowałam dotychczasowe dokonania „Złotego Roku”, a następnie zarysowałam plan działań do czerwca 2017r. Obejmuje on propozycje skierowane do mieszkańców wszystkich naszych osiedli, do wszystkich ludzi związanych ze „Wspólnym Domem”.

Ważnym punktem mojego wystąpienia było przedstawienie uczestnikom osób reprezentujących nasze rady osiedlowe, które przybyły na spotkanie. Będą one kimś na kształt łączników do spraw „Złotego Roku”. To będzie bardzo ważna funkcja naszych działaczy spółdzielczych, mająca na celu „rozruszanie” i zintegrowanie mieszkańców spółdzielni. To my będziemy wspólnie zachęcać Państwa do aktywności ruchowej, kulturalnej i turystycznej.

Po omówieniu spraw o charakterze organizacyjnym starałam się w sposób opisowy przypomnieć ciekawe i tak różnorodne zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Zachęciłam uczestników spotkania do żywego w tym udziału i na pewno spodobała się im zabawa w odgadywanie źródeł powstawania naszych zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych. Kilka osób wyróżniało się niemałą wiedzą w tym zakresie, co zostało nagrodzone upominkami w postaci słodyczy.

Na koniec, podkreślając szczególne znaczenie kolęd i pastorałek w naszej rodzimej tradycji – wspólnie zaśpiewaliśmy kilka bardziej znanych. A potem nastąpił moment zawsze nas wzruszający: dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie sobie życzenia. Były uściski, pocałunki, a przede wszystkim serdeczne słowa.

Zdjęcia ilustrujące to spotkanie wskazują na radosny i przyjacielski nastrój jaki wśród nas panował.

W trakcie spotkania korzystaliśmy z kawy, herbaty i wody serwowanej w wydzielonym miejscu, które ufundował nasz Dom Kultury. Kierownik Wojciech Braciszewski nie zapomniał o opłatkach i zadbał o miły, świąteczny wystrój pomieszczenia. Widoczne na zdjęciach ciasta i ciasteczka oraz owoce przynieśli ze sobą uczestnicy… głównie panie – za co im ogromnie dziękujemy. Na pewno życzliwa atmosfera tego spotkania sprzyjała nawiązywaniu kontaktów i dzieleniu się przepisami na domowe wyroby cukiernicze lub inne świąteczne przysmaki.

Korzystając z okazji poinformowałam obecnych, że w sobotę 18 lutego 2017r. w Domu Kultury ma odbyć się kolejne spotkanie z cyklu „Złoty Rok”; będzie to ZABAWA PRZY MUZYCE Z DAWNYCH LAT, albo inaczej: Karnawałowe granie. Część osób podczas spotkania nabyła już bilety na tę imprezę, a pozostali mogą zaopatrywać się w nie podczas dyżurów w swoich Radach Osiedla.

Natomiast w sobotę 11 marca 2017r. wystąpi w Domu Kultury, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, śpiewający w stylu retro Zespół muzyczny Happy Singers. O szczegółach tej rozrywki poinformował uczestników kierownik Domu Kultury.

Można nadmienić, że plakaty, ogłoszenia i inne materiały dotyczące naszych spotkań, mające informować mieszkańców o poszczególnych wydarzeniach ZŁOTEGO ROKU – przygotowywane są przez zespół w składzie: Jolanta Adamczyk i Wojciech Banaszak (RO Piastowskie) oraz Wojciech Braciszewski (Dom Kultury). Sprawiło mi przyjemność to, że uczestnicy spotkania podkreślili staranny i czytelny obraz tych prac.

Wspominając odbyte spotkanie zapraszam – w imieniu osób zaangażowanych w organizację „Złotego Roku” – do udziału w kolejnych pozycjach naszego planu zajęć. Zachęcam także do zgłaszania propozycji tematów przyszłych spotkań. DO ZOBACZENIA!

Relacja : Jolanta Adamczyk (radna osiedla Piastowskiego)
Zdjęcia: Wojciech Braciszewski i Alina Żarczyńska (mieszkanka Osiedla Bandurskiego)