SPACER DOOKOŁA JEZIORA SZMARAGDOWEGO

SPACER DOOKOŁA JEZIORA SZMARAGDOWEGO
Wycieczka zoorganizowana przez Rady Osiedli S.M.”Wspólny Dom”
Jezioro Szmaragdowe jest jednym z najpiękniejszych zakątków Szczecina i Pomorza Zachodniego. Powstało ono 15 sierpnia 1924 roku w wyniku katostrofalnego wypływu wód, spowodowanego różnicą pomiędzy lustrem wód gruntowych a poziomem dna wyrobiska kopalni kredy. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zielonkawemu zabarwieniu wody związanemu z dużą zawartością węglanu wapnia z rozpuszczonego kalcytu. Jego obecne wymiary: długość – 289 m, szerokość – 165 m, głębokość -18 m, wysokość lustra wody 42 m n.p.m.

Trasa spaceru zaznaczona kropkami.

Początek trasy. Znajdujemy się na brzegu jeziora pod mostkiem widokowym, pozostałością po torowisku, którym wywożono urobek z kopalni do cementowni.

Potem utworzoną w 2007 r. ścieżką turystyczną, pokrytą naturalnym kruszywem, z beto­nowymi murkami oporowymi i drewnianymi mostkami dochodzimy do schodów.

Prowadzą one do żółtego szlaku, którym podążamy do Groty Toepffera, utworzonej w 1880 roku jako atrakcja turystyczna na wzór naturalnych jaskiń w górach wapiennych.
Przed grotą znajdują się: łuk z betonu, duży głaz narzutowy z różowego marmuru oraz dwa pomniki .

Przechodzimy przy pozostałościach bramy wjazdowej do rozebranego w 1950 r. pałacu, kierując się na Polanę Widok Oko na Szczecin, z której podziwiamy Odrę, jezioro Dąbie oraz ważniejsze budowle miasta: Bazylikę, Zamek, Filharmonię, Wały Chrobrego, gmach TVP.

Trasę kończymy przy Centrum Informacji Turystycznej „ Szmaragdowe-Zdroje”.
Pogoda dopisała, kondycja też.
Jadwiga Włodarska

Szczecin 10 lipca 2017.