Spotkanie wielkanocne

 

 

 

 

SPOTKANIE WIELKANOCNE

w Domu Kultury w Szczecinie przy ul. Marcina 2

Na początku Wielkiego Tygodnia w dniu 10 kwietnia 2017r. ponad 30 mieszkańców Osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólny Dom” przyszło na spotkanie z okazji nadchodzących świąt Wielkiej Nocy. W czteroosobowym, kobiecym składzie uwijałyśmy się jak mrówki, aby – przed przyjściem gości – przystroić salę, zastawić stoły itp. Chciałyśmy stworzyć odpowiednią oprawę dla świąt uznawanych w naszym kraju za najpiękniejsze. Duża w tym zasługa p. Krysi, która na pewien czas przejęła kierownictwo ww. Domu Kultury i m.in. przyniosła różne elementy do dekoracji. Do tych prac włączyłyśmy się z przedstawicielką Rady Osiedla Arkońskie p. Jadzią i p. Martą, pracownicą D.K. W spotkaniu uczestniczył aktywnie kierownik Administracji Osiedla PIASTOWSKIE. Skorzystałyśmy też z fizycznej pomocy jednego z mieszkańców przy ustawianiu stołów. Cieszą te objawy zawiązującej się współpracy i koleżeństwa. Przyznać trzeba, że niektórzy mieszkańcy, a zwłaszcza panie są już rozpoznawalne, gdyż kilkakrotnie uczestniczyły w naszych spotkaniach.

W imieniu organizatorów złożyłam zgromadzonym serdeczne, okazjonalne życzenia, a potem – dzieląc się jajkiem – wszyscy wzajemnie składali sobie życzenia.

Dodam, że na stołach czekały na gości ugotowane jajeczka. Były też ciepłe i zimne napoje. Wielu uczestników przyniosło ze sobą różne wiktuały, charakterystyczne dla obchodzonych świąt. Były więc sałatki, ryby, galaretki, jak też owoce i różne ciasta, w tym mazurek.

W trakcie spotkania przeprowadziłam dwa zapowiedziane w PLAKACIE konkursy: na domową sałatkę i własnoręcznie wykonaną pisankę. Najlepszą gospodynią serwującą sałatki okazała się p. Celina oraz jej sąsiadka, które zdobyły dwie ufundowane pierwsze nagrody.

Były to praktyczne przedmioty, stosowne na świąteczne stoły ( świeczki w formie ozdobnych jajeczek i przyborniki – w kształcie jajek – na sól i pieprz). Sałatka była pięknie udekorowana i smaczna. Drugie miejsce zajęła p. Wanda za równie smaczną sałatkę.

Niestety do konkursu pisankowego zgłosiła się tylko jedna osoba, która za misternie wykonaną pisankę tez stała się właścicielką ww. przybornika.

Żałowałam, że przygotowany przeze mnie program nie mógł być w całości zrealizowany z powodu nie w pełni sprawnego sprzętu multimedialnego (wystąpiły pewne usterki dot. dźwięku i obrazu ). Może zadziałało przysłowie mówiące o „ złośliwości przedmiotów martwych”? Obecni nie zobaczyli więc dwóch krótkich, interesujących filmików słowno-muzycznych o następującej tematyce: „Tradycje wielkanocne” oraz „ Niezwyczajne zwyczaje wielkanocne”. Na kolejnym spotkaniu 19 czerwca, z udziałem architekta zieleni, zapewne będzie już można prezentować zebranym odnośne materiały.

Dla urozmaicenia zorganizowałam ad hoc dodatkowy konkurs, przy którym bawiliśmy się wszyscy. Polegał on na tym, że przy oddzielnych stolikach osoby, które się do niego zgłosiły, miały podać na kartkach jak największą ilość nazw symboli i zwyczajów związanych ze świętami Wielkanocnymi. Chodziło o takie elementy tradycji jak na przykład: pisanki, święconka w koszyczkach, palma, śmigus-dyngus, prezenty od „zajączka” itp. Zwyciężyła

pani, która otrzymała sukulenta, roślinę ozdobną przyniesioną przez pana, który rywalizował z nią w zaimprowizowanym konkursie. Nieskromnie dodam, że nie startowałam w tych zmaganiach, ale poza konkursem wymieniłam największą ilość ww. elementów.

Kolejnym punktem, który uprzyjemnił nasze spotkanie, było śpiewanie uroczej piosenki pt. „Alleluja”, z repertuaru Eleni. Wszyscy otrzymali tekst tej piosenki i uczyliśmy się śpiewać wraz z Eleni, której wykonanie towarzyszyło nam jako tło melodyczne. Mam nadzieję, że ktoś zdoła już zaśpiewać ją przy rodzinnym stole podczas świąt wielkanocnych.

Chciałam wspomnieć o tym, że na początku nadmieniłam zebranym, iż nasze spotkanie zadedykujemy p. Wojtkowi, dotychczasowemu kierownikowi Domu Kultury, który nieoczekiwanie odszedł od nas na zawsze, a z którym zorganizowaliśmy już kilka spotkań. Zapraszam mieszkańców w czerwcu do Domu Kultury, gdyż będą wtedy mogli otrzymać

TEMATYCZNY PLAN SPOTKAŃ NA KOLEJNY ROK, rozpoczynający się od lipca 2017r., którego zarysy przedstawiłam podczas wielkanocnego spotkania. PLAKATY będą rozwieszone poprzez Administracje poszczególnych Osiedli.

Relacja i zdjęcia: Jolanta Adamczyk, członek Rady Osiedla Piastowskiego.